Kratki pregled povijesti drniškog kraja

- 29. srpnja 2015.

Foto: arhiva

(u programu 04.07.)

O postanku Drniša ništa se pouzdano ne zna. Ime grada prvi se put spominje krajem 15. stoljeća, o čemu govori Antonia Tomić, kustosica drniškog muzeja:
Dugo se provlačio podatak da su grad Drniš osnovali Turci koji dolaze 1522. godine. Čak se izmislila romantična priča o nazivu grada te su neki tvrdili da je grad dobio ime prema perzijskoj riječi Dernis, koja znači vrata u polje. To se pokazalo neistinitim jer je Drniš postojao prije dolaska Turaka o čemu najviše svjedoči kupoprodajni ugovor pronađen u zadarskom arhivu iz 1494. godine. U ovom kupoprodajnom ugovoru spominje se ime našeg grada.
Kulturni spomenici preostali iz tog razdoblja su Gradina, minaret i Halil Hodžina džamija, kasnije prenamijenjena u današnju crkvu Svetoga Ante.
Nakon godina ratovanja Mleci konačno zauzimaju Drniš godine 1683., ali opasnost od Turaka ostaje sve do 1715., otkad Gradina strateški gubi na važnosti. Počinje širenje grada: početak je to novog Drniša, s centrom na Poljani.
1731./32′. pojavljuje se kuga i u to je vrijeme podignuta crkva Sv. Roka, zaštitnika grada.
Nakon Mlečana našim područjem vlada Habsburška monarhija – od 1798. do konca Prvog svjetskog rata – s izuzetkom od nekoliko godina vladavine Francuza pod Napoleonom.
U tom se razdoblju osnivaju i pokreću udruge i institucije od velikog značaja za ovaj kraj: otvara se poštanska postaja, kreće kontinuirana nastava u školama, s radom započinje drniška glazba. Šezdesetih godina 19. stoljeća otvara se „Slavjanska narodna čitaonica” – mjesto za sastanak i razgovore, sa svrhom „njegovanja hrvatskog jezika i brige za poboljšanje socijalnih prilika stanovništva”. U Drnišu djeluju i „Hrvatsko tamburaško društvo Petropoljac” te amaterske kazališne skupine „Petropoljac” i „Dramatičko društvo”.
Već za francuske okupacije iskorištava se siverićki ugljen, što se nastavlja kroz cijelo 19. st. Kasnije se otvaraju rudnici boksita u Kalunu i Trbounju.
Početkom 20. stoljeća osnovano je i kulturno-sportsko društvo „Hrvatski sokol” koje je korijen razvitka svih kasnijih sportskih udruga, a Drniš se 1920-ih modernizira dobivši električnu struju i telefon.
Nekoliko crtica o gospodarskom i kulturnom životu nakon Drugog svjetskog rata – informacije nam je dao Davor Gaurina, viši kustos drniškog Muzeja…
Postojao je poljoprivredno-industrijski kombinat Petrovo polje. Ostaci toga su naši vinogradi… Kako je Drniš odavno poznat po proizvodnji pršuta, 1966. je izgrađena pršutana, zatim je 1984. s radom započela svinjogojska farma pa je tako objedinjena proizvodnja pršuta.
Kulturni se život nakon rata u početku svodi na analfabetske tečajeve koji služe opismenjavanju ljudi. U desetljećima koja slijede otvara se Niža muzička škola, limena glazba nastavlja s radom, osniva se muzej, s radom započinje Tamburaški orkestar Krsto Odak…
Društveni život obilježen je glazbenim događanjima – plesnjacima i glazbenim manifestacijama. Popularan su tako Plesni vijenčić i, kasnije, Mikrofon je vaš. Kuriozitet: jedan od pobjednika „Mikrofona” bio je Giuliano. Do Domovinskog rata imamo kino kojeg se mnogi Drnišani sigurno s nostalgijom sjećaju.

 


MIŠLJENJA ČITATELJA

OSTAVITE ODGOVOR

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *



Radio Drniš

Sviramo samo najbolje

Current track

Title

Artist

Background
hrCroatian